loading...
اخبار موسیقی - خاطره موزیک
Reza Fazeli بازدید : 697 نظرات (0)

منتخبان سی امین جشنواره موسیقی فجر

 

مراسم اختتامیه سی امین جشنواره موسیقی فجر شامگاه جمعه ۱ اسفند ماه در تالار وحدت برگزار شد. 

در ابتدای این مراسم که همه در انتظار ارکستر سمفونیک بودند، سرود ملی به صورت پلی بک پخش شد که این قضیه اعتراض برخی از حاضران را نیز در پی داشت. سپس ایرج رحمان پور با همراهی گروه زاگرس قطعاتی را اجرا کردند. دکتر علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دکتر حسن ریاحی (دبیر سی امین جشنواره موسیقی فجر) و دکتر پیروز ارجمند (رییس دفتر موسیقی) نیز در این مراسم سخنرانی داشتند.

پس از پخش کلیپی در ارتباط با زندگی نامه های فخرالدین فخرالدینی، مرجان قنبری مهر، محمدعلی بهمنی و اردشیر کامکار که با استقبال حضار همراه بود، علی جنتی، حمیدرضا نوربخش، مصطفی کمال پورتراب، علی مرادخانی و حسن ریاحی به روی استیج آمدند تا به رسم سالیانِ قبل، از برخی پیشکسوتان عرصه هنر تجلیل کنند.

پخش نماهنگی پیامبر مهربانی از ساخته های پیروز ارجمند و قرائت حکم دبیریِ حسن ریاحی به عنوان دبیر سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر از دیگر برنامه های این اختتامیه بود. در ادامه نیز نوبت به بخشِ اهدای جوائز رسید که لیست برندگان به شرحِ زیر می باشد:

آهنگسازی موسیقی کلاسیک غیر ایرانی

به طور مشترک هومن رف رف از تهران و محمد هادی عیان بد از اصفهان

آهنگسازی موسیقی ایرانی

محمدرضا عموجوادی از چالوس

بخش پایان نامه

امیر حسین رمضانی و مریم شریف زاده به طور مشترک از تهران

بخش گروه نوازی کلاسیک ایرانی

رتبه اول: گروه هموازان به سرپرستی کاوه جهان از شیراز

رتبه دوم: گروه دلشدگان به سرپرستی رامین میلانی از مشهد

رتبه سوم: گروه سایه سار به سرپرستی حسین سلیمانی از تهران

گروه نوازی کلاسیک غیرایرانی

رتبه اول: ارکستر پاسارگاد به سرپرستی امین غفاری

رتبه دوم: ارکستر مجلسی به سرپرستی مظفر نبلی از کرج

رتبه سوم: گروه هرمس به سرپرستی مهسا قربانی از تهران

بخش آواز جمعی

رتبه اول: گروه آوای ماهان به سرپرستی نیما فاتحی از تهران

رتبه دوم: آنسامبل سازی همگام به سرپرستی فرزین عابدین از تهران

رتبه سوم: مشترکاً به گروه کر آداک به سرپرستی ابوذر اسماعیلی از گرگان و گروه آوازی پاسارگاد به سرپرستی حامد فقیهی از شیراز

حواشی این مراسم:

 علی جنتی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)

– موسیقی پاپ در این چند سال رشد چشمگیری داشته است.

– تا پایان سال شاهد اجرای ارکستر سمفونیک خواهیم بود.

– تنها ۴۰ درصد از بودجه ای که برای ارکسترها در نظر داشتیم محقق شده است.

– متاسفانه برخی گروههای سیاسی که با دولت تدبیر و امید مشکل دارند تلاش می کنند که از احساسات مذهبی مردم و با طرح مسائل تحریف شده، دروغ و جعلی، احساسات مردم متدین را تحریک کنند اما باید بگویم که وزارت ارشاد با استفاده از ادبیات هنرمندان در این زمینه سعی کرده قانون و شرع دین را رعایت کند.

– اخیرا جنجالی هایی پیرامون این موضوع داریم که وزارت ارشاد مجوز تک خوانی داده و اسلام از دست رفت که باید بگویم ما اگر مجوز بدهیم پای آن می ایستیم و اعلام می کنیم ولی چرا به دروغ مردم متدین را بی جهت علیه دولت تحریک کنیم.

محمد هادی عیان (برترین آهنگساز موسیقی کلاسیک غیر ایرانی)

– سه سال پیش به عنوان نفر اول جشنواره انتخاب شدم ضمن اینکه سه سال قبل تر هم هنرمند برگزیده این جشنواره معرفی شده بودم  و در این مدت بود که به من قول حضور در انجمن نخبگان را دادند اما این اتفاق نیفتاد و نمی دانم چیست که به محض اینکه جایزه را به ما می دهند دیگر از ما یادی نمی کنند و ما به حال خود رها می شویم. در حقیقت می توان بگویم که امثال من از فجری به فجر دیگر می رویم.

در انتهای مراسم منوچهر صحبایی پس از اهدای جوایز به دنبال صحبت کردن از تریبون بود که این اقدام وی با مخالفت عباس سجادی مجری برنامه، تنشی بین این دو ایجاد کرد. صحبایی در ابتدای صحبت هایش گفت: من می خواستم که صحبت کنم ولی این آقا می خواستند مانع آن شوند! سجادی نیز پس از صحبت های او پشت تریبون قرار گرفت و گفت: آقای صحبایی خودشان رهبر گروه هستند و می دانند وقتی اجرایی به کسی سپرده می شود در کار آن نباید دخالت کرد ولی خب اجازه دادم ایشان صحبت کنند تا بیش از این به گلویشان فشار نیاورند!

در پایانِ این مراسم نیز گروه موسیقی «دنگ شو» به اجرای چند قطعه پرداخت که با استقبال بسیار خوبی رو به رو شد.

 

منبع :  اخبار موسیقی - خاطره موزیک

مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری